TOPLU YAŞAMI KOLAYLAŞTIRAN HATIRLATMA NOTLARI

       Değerli komşularımız,

       Bu duyurumuzda sitemizde yaşamı kolaylaştıran bazı açıklamalar ve hatırlatıcı bilgileri sizlere duyurmayı amaçlıyoruz.

       Sitemizdeki uygulamalar; sahibi olduğumuz tesislerin daha iyi korunmasını sağlayacak, bizlerin ve çocuklarımızın sağlığını koruyacak, hijyen kurallarının uygulamasını pekiştirecek ve 3. kişilerin haklarına saygıyı temel alacak şekilde oluşturulması amaçlanmıştır. Uygulamalarımızda bizlere yardımcı olacağınızı umuyoruz.

1.    PERSONEL:

       Sitemizde güvenlik ve bahçe bakım hizmeti taşeron firmalardan alınmakta, Site Müdürü, temizlik personeli, teknik ekip, muhasebe görevlisi, site iletişim personeli site kadrosunda görev yapmaktadır.  Teknik ekip kadrosunda 4 personel (1 havuz suyu operatörü, 2 elektrikçi, 1 su tesisatçısı) görev yapmaktadır. Temizlik kadrosunda 21 personel görev almakta, 1 Temizlik Şefi, 18 personel bina ve çevre temizlik faaliyetleri 2 personel ise sosyal tesiste havuz görevlisi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca 4 Bahçıvanımız (1 ve 2. Etapta 2 bahçıvan, 3.Etapta 2 bahçıvan) görev yapmaktadır.

  2.    GÜVENLİK:

       26 kişilik güvenlik personeli görev yapmaktadır.  Ayrıca üç personelde kamera izleme odasında görevlidir. 

3.    ÇÖPLERİN TOPLANMASI:

       Çöpler, katlarda bulunan çöp toplama merkezlerine poşetlenerek ve ayrıştırılarak konulmakta, temizlik personeli tarafından sabah 09.30-10.30 saatleri ile 15.30-16.30 saatleri arasında alınmaktadır. Evsel atıklarınızı mutlaka poşetin içinde ve ağzını sıkı kapatarak atınız. Taşınmalarda çıkacak olan çöplerin atılması (Tadilatlardaki molozlar dahil) temizlik personelinin görev alanında değildir.

4.    OTOPARK / ARAÇ:

·    Kapalı otoparklarımızda her daire için bir araçlık yer mevcuttur. Açık otoparklarımız ise 2. araçlar ile misafir araçlarının park etmesi içindir.

·    Otopark içinde her türlü aracın hız sınırı 10 km/saattir.

·    Otopark içinde araç kullanırken lütfen farlarınızı açınız.

·    Otopark içinde bina çıkış merdivenleri önüne araç park edilmemelidir. Çizgili alanlara park edilmesi sizler için doğru olacaktır.

.    Kapalı otoparklara LPGli araçların girmesi yasaktır.

5.    SİTE İÇİ ARAÇ TRAFİĞİ:

     Araçların site içi çevre ring yolunda hız limiti 20 km/saattir. Araçların çevre ring yoluna park edilmemesi için güvenlik personeline talimat verilmiştir. Sizlerin çalışanlarımıza bu konuda yardımcı olacağınızı ümit ediyoruz.

 6. SOSYAL TESİSLER:

       a.  SPOR TESİSLERİ:

       Site sakinlerinin faydalanması amacıyla tesis işlet­mesi, yönetim tarafından organize edilecektir. Tesislerden hangi şartlarla faydalanacağı konu­sunda Site Yönetimi ile temas kurulması gerek­mektedir.

       b.  TENİS KORTU:

       1.Etapta bir adet, 3. Etapta bir adet olmak üzere toplam iki adet tenis kortu bulunmaktadır. Tenis kortlarının anahtarı Güvenlik Kulübelerindedir. Tenis oyun alanı kullanılmadığı zamanlarda kilitli tutulmakta ve anahtarı güvenlikte bulunmaktadır.

       c.  HAVUZLAR:

       2. Etapta 1 adet kapalı havuz, 1 ve 3. Etaplarda birer açık yüzme havuzu bulunmaktadır.

·     - Havuza her girişten önce mutlaka yeterince duş alınmalıdır. Özellikle spor yaptıktan sonra terden arındığınıza emin olun. Duş almadan havuza giren bir kişinin 20 m3 suyu kirlettiğini biliyor musunuz? Ayrıca, açık havuzlarda güneş kremi sürdükten sonra mutlaka duş alınmalıdır.

      - Her akşam havuzun çevresi yıkanmakta ve gece havuz içi robot çalıştırılmaktadır.

      - Günlük okumalar (Havuz suyu değerleri) sabah ve öğleden sonra yapılmaktadır. Haftalık olarak Metay Kimya firmasından ölçümleme yapılmakta ve havuz duyuru panolarından yayınlanmaktadır. Aylık olarak bakteri tahlilleri yapılmaktadır.

      - Yüzme bilmeyen çocuklarımızın havuz başında kontrolsüz dolaşmasına izin verilmemelidir. 6 yaş altı çocuklarımızın yanında büyükleri olmadan havuzu kullanması doğru olmayacaktır.

      - Kapalı havuzda bone kullanımı konusunda ısrar ediyoruz. Nedeni ise saçların  filtrelerde tıkanmalara sebep olmasıdır. Aynı zamanda kimyasal kullanımını arttırmaktadır. 

      - Havuza yastık, puset, bot ve diğer oyuncakların getirilmemesi, havuzun içine şezlong, sandalye ve taş atılmaması gerekmektedir. Havuz etrafında bisiklet, scotter gibi araçlar ile dolaşılmamalıdır.

      - Yüzme havuzları site sakinleri­nin faydalanması amaçlıdır. Havuzlara misafir kabul edemiyoruz.

      - Bez kullanan minik çocuklarımızı havuzlara sokmayalım. Bez kullanımını geçiştirmek isteyen komşularımız mayo giydirerek bu kuralı ihlal etmeleri sonucunda çocuklarımız büyük tuvaletlerini tutamayıp havuzlara zarar vermektedirler. Lütfen bu kuralı önemseyelim.

      - Havuz kullanımınız bittikten sonra lütfen kurulanın ve uygun kıyafet ile konutlarınıza gidiniz.

7.    ORTAK MEKANLAR:

- Sitemizde kendi bağımsız bölümlerimizin dışındaki alanlara ve burada bulunan makine ve teçhizata tüm site sakinlerimiz ortaktır. Bu nedenle kendi dairelerimize sahip çıktığımız kadar sitemizin ortak alanlarına da sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır. Bu konuda özellikle çocuklarımızı bilinçlendirmemiz hepimizin yararına olacaktır.

- Minik çocuklarımızın kullanımına açık olan parklardaki oyuncakları gençlerimizin kullanması durumunda hem ciddi yaralanmalara neden olacak hem de ekipmanlar bozulup kırılabilecektir.

- Havuzlar, açık spor alanları, çocuk parkı gibi alanlara sakız, taş ve kağıt gibi yabancı maddeler atılmamalıdır. Sakız ve taş havuz pompaları ve açık spor alanları için ciddi tehlike oluşturmaktadır. Bu konuda çocukları önemle uyarmanızı rica ederiz.

- Çardak ve bahçelerde, diğer komşularımızın rahatsız olacağı şekilde gürültü yapılmaması ve bu yerlerde alkol tüketilmemesi gerekmektedir.

 8.   EVCİL DOSTLARIMIZ:

Köpek, kedi, kuş gibi evcil hayvanlar ancak komşuluk hukuku ve hüsnüniyet kaidele­rine aykırı olmamak, Güneşpark Evleri Sitesi dahilinde ve bahçede bu hayvan­ları bulundurmamak, bağlamamak kayıt ve şartı ile mümkündür. Bu konuda ana şart, bu gibi hayvanların ana taşınmazda bulunan diğer komşuları kesinlikle rahatsız etmeme­sine azami özen göstermektir. Spor ve çocuk oyun alanlarına evcil hayvan sokulamaz.

Evcil dostların site içinde yürüyüşe çıkarıldıklarında dışkılarını toplamak için mutlaka yanınıza poşet alınız. Bunun dışında sitemiz ortak alanlarında kontrol edemediğimiz başıboş hayvanlar maalesef bazı komşularımız tarafından beslenmektedir. Bu hayvanlar ortak alanlara dışkılarını yaparak peyzaj dokusunu bozmakta ve açık havuzlara gelerek su içmektedirler. Açık havuza salyalarından bırakacakları mikroplardan çocuklarımız etkilenebilirler.

9.    TEKNİK DESTEK:

Sitemizin kadrosunda 2 elektrik teknisyeni, 1 su tesisatçısı çalışmaktadır. Bu personel ortak alanlarda kullanılan makine ve teçhizatın bakım onarım faaliyetlerini yürütmektedir.  Öncelik ortak alanlar olmak kaydıyla, gün içinde sizlerden gelen teknik taleplere de (Banyo, tuvalet ve mutfaklarda meydana gelen ve 30 dakikayı geçmeyen arızalarda) ücretsiz yanıt vermeye çalışıyoruz. Ancak dairenize özel tamir ve tadilat hizmetimiz yoktur.

10.  TAŞINMA:

Taşınmalarda Site Yönetiminin hazırlamış olduğu “Taşınma talimatı” sizleri ve yüklenici firmayı ilgilendirmektedir. Taşınma sırasında olası zararlarla ilgili bilgi almanız açısından önemlidir. Resmi ve Dini tatil günlerinin ilk iki günü taşınma yasaktır. Taşınma işleminden 2 gün önce yönetimden randevu alınız. Hafta içi saat 10.00’dan önce, hafta sonu ise saat 11.00’dan önce kamyonların Site içerisine girmesine izin verilmemektedir. Taşınma işlemi tüm günler için 17.00’da bitmiş olmalıdır. Kamyonların kapılardan geçip geçemeyeceği güvenlik personeli tarafından kontrol edilmekte, kapılara zarar verebilecek kamyonlar içeri alınmamaktadır. Site Yönetim Ofisine uğrayarak gerekli evrakların (Dairede ikamet edeceklerin Nüfus Cüzdan fotokopileri, birer adet vesikalık fotoğraf, Nüfus Kayıt Örneği Belgesi, araç ruhsat fotokopisi) teslim edilmesi gerekmektedir.

11.  GENEL:

- Site yönetim planı ve kat mülkiyeti kanunu gereği, kat malikleri gerek kendi bağımsız bölüm ve eklentilerini, gerekse ortak yerleri kullanırken ve faydalanırken iyi niyet kaidelerine uymak ve özellikle birbirlerini rahatsız etmemek ve haklarını çiğnememek gibi hususlara azami dikkat ve yönetim planı hükümlerine riayet etmekle yükümlüdür.

- Sitenin huzur ve güvenliğini bozacak misafirler içeri alınmamalı, bu gibi durumlarda o kişilerin ihtaren tahliye edileceği bilinmelidir.

- Ev sahipleri, sitenin huzur ve güvenliği için yabancı uyruklu kişilere evini satmadan/kiraya vermeden önce, yönetime bilgi vermelidir.

- Klima dış ünitelerinin yerleri yönetim planında belirlenmiş olup montaj aşamasında site yönetimi bilgilendirilmelidir. Montaj sırasında elektrik bağlantılarının doğru yapılabilmesi site teknik personelinden destek isteyiniz.

- Konut içinde yapılacak tamir ve tadilatlar hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında yapılmalıdır. Pazar günleri tamir ve tadilat yapılmayacaktır. Özellikle Pazar günleri matkap gibi araçları kullanmak yasaktır.  

- Daire kapı önlerine, yangın merdiven boşluğuna ve ortak alanlara ayakkabı, bisiklet vb. eşya bırakılmaması rica olunur. Yangın merdiven boşluklarında sigara içmeyiniz.

- Üst katlarda oturan sakinlerimiz balkonlarına çiçek ve evlerde kullanılmayan bazı malzemelerini koymaktadırlar. Sitemizde balkon giderleri ile ilgili sıkıntı yaşamaktayız. Lütfen balkonunuzu yıkamayınız, ıslak malzeme ile temizleyiniz.

- Konut camlarından aşağıya halı, örtü gibi eşyaların silkelenmesi veya bir şeyler dökülmesi aşağı katlara rahatsızlık vermekte, ayrıca ortak alanların kirlenmesine neden olmaktadır. Bu tür davranışlardan kaçınılması, bu konuda yardımcı personelin bilgilendirilmesi önemle rica olunur.

- Güvenlik noktalarına özel eşyalarınızı kabul edemiyoruz. Sizler adına gelen kargo, kurye, yasal tebligat vb. evrakları teslim almıyoruz. Bu konuda güvenlik personeline baskı yapmamanızı rica ederiz.

- Çocuklarımızın ortak kullanım yerlerinden yararlanırken ebeveynlerinin gözetiminde olmasına dikkat edilmeli, ortak kulanım alanlarına zarar vermemeleri öğütlenmelidir.

- Sitemize hizmet veren personel hakkındaki şikâyetlerinizi direk olarak Site Yönetimine yapınız. Personel ile birebir muhatap olmayınız. Bu durum, disiplin ve rutin işlerin düzgün bir şekilde yürütülmesi açısından önemlidir.

- Çalışan, yaşlı ve hasta sakinlerimizi düşünerek gece 23:00 dan sonra gürültü yapılmaması kültürümüzün bir parçası olmalıdır.

- Site içerisinde ehliyetsiz olarak (özellikle gençlerin) araç kullanılmaması önemlidir.

- Arıza, teknik talep ve bilgi için, interkom sisteminden aradığınızda görevli personel yardımcı olacaktır.